Ardıç (Juniperus spp.)

Cupressaceae (Servigiller) familyasının bir türü olan Juniperus communis L. subsp. nana’nın meyvesidir. Ülkemizde 285.381 ha. alanda yayılışı bulunmaktadır. Tahmini potansiyeli 1.328.025 kg/yıl’dır. 

Ardıç meyvelerinin distilasyonu sonucunda; % 0,5-2 uçucu yağlar, yaklaşık %10 reçineler ve % 33 oranında da şekerler elde edilmektedir. Ana bileşiği oluşturan uçucu yağ ise B-pinen, kampen, p-mentan, p-simenerol, terpinen, terpinol, juniperin (acı madde), izopromik, formik ve asetik asitlerden oluşmuştur. Bazı deri hastalıkları ve kelliğe karşı kullanılan ilaçların üretiminde kullanıldıkları gibi, içki sanayiinde de geniş oranda cin ve bazı diğer alkollü içkilerin üretiminde yararlanılmaktadır. Drog olarak özellikleri ise, olgun ardıç meyvelerinden elde edilen yağ idrar söktürücü, mide ve barsak gazlarını giderici, hazmettirici, antiseptik, akut veya kronik mesane iltihapları ile gut ve romatizmal ağrıları giderici, saç dökülmesini önleyici özellikleri vardır. 

TSE tarafından 9498-ISO 73777 sayılı standartla ardıç meyvesi, 5364-ISO 7378 sayılı standartla da ardıç kozalağı için standartları hazırlanmıştır. Ardıç meyvesinin Irak, ABD, Fransa başta olmak üzere birçok ülkeye ihracatı yapılmaktadır.

juniperus.jpg
Fotoğraf Kaynağı: Orman Genel Müdürlüğü BİYOD Veritabanı